Součástí projektové dokumentace je textová a výkresová část vodovodů, která jednoznačně popisuje polohu vedení vodovodů, hloubku uložení potrubí, sklon, profil DN a materiál. Dále projekt vodovodu musí obsahovat výpočet tlaku vody na základě zjištěných místních tlakových poměrů. Pokud tento tlak nesplňuje stanovené hodnoty, musí být navrženo takové opatření, aby plánovaný tlak v místě vyústění vodovodu vyhovoval platným normám. Pouze odborný návrh zajistí nejdelší možnou životnost potrubí, ochranu před vnějšími vlivy (koroze), ochranu před zamrzáním a proti vnikání škodlivých mikroorganismů, chemických a jiných látek zhoršujících kvalitu pitné vody.
Vodovody musí být navrženy a provedeny tak, aby bylo zabezpečeno dostatečné množství nezávadné pitné vody pro veřejnou potřebu ve vymezeném území a aby byla zabezpečena nepřetržitost dodávky pitné vody pro odběratele.
Materiál potrubí je navržen projektantem a odsouhlasen investorem při zpracování projektové dokumentace na základě dimenze navrhovaného potrubí a po technickoekonomickém posouzení převládajícího terénu v trase uložení (nezpevněný nebo zpevněný povrch, stupeň dopravního zatížení komunikace), zatřídění zeminy a její zhutnitelnosti (zda je s ohledem na požadovaný stupeň hutnění nutné použití pískového, nebo štěrkového podsypu a obsypu vhodné zrnitosti) a podle zvolené technologie pokládky (otevřený výkop nebo bezvýkopová technologie).
Trasa nového vodovodního potrubí bude navrhována přednostně ve veřejných prostranstvích a pokud možno do nezpevněných ploch (mimo komunikace). Pokud bude nutno uložit vodovodní řad do komunikace, budou navržené zásahy minimalizovány, případně bude na základě technických a ekonomických ukazatelů zvážena vhodnost využití některé z bezvýkopových technologií.
Maximální denní potřeba vody Qd - na tuto hodnotu bývají dimenzovány přívodní řady z úpravny vody do vodojemu, dále zařízení na odběr vody ze zdrojů a kapacita úpravny vody.
Maximální hodinová potřeba vody Qh - na tuto hodnotu bývají dimenzovány zásobní řady ve spotřebišti.
Vodovodní potrubí se navrhuje podle ČSN 75 5401 – Navrhování vodovodního potrubí.
Projektová dokumentace (PD)
Základní součást projektové dokumentace vodovodu tvoří:
- Přehledná situace vodovodu
- Podrobná situace vodovodu
- Přehledný podélný profil
- Podrobný podélný profil
- Kladečské schéma
- Výkresy objektů
Projektová dokumentace vodovodů se zpracovává v souladu s ČSN 01 3462 – Výkresy vodovodů.
Přehledná situace vodovodů
- Kreslí se do mapového podkladu zpravidla v měřítku 1 : 25 000 až 1: 50 000.
- Nově navrhovaná vodovodní zařízení se kreslí červeně.
Podrobná situace vodovod
- Obvykle se kreslí do mapového podkladu v měřítku 1:2880 až 1:500
- Mapový podklad by měl obsahovat čísla parcel a ostatní podzemní a nadzemní vedení
- Nově navrhované vodovodní zařízení se kreslí červeně – vodovodní řády, popis (celková délka, materiál, jmenovitá světlost……), drobné objekty a velké objekty
Přehledný podélný profil
- Kreslí se v měřítku délek 1:10 000 až 1 : 100 000, v měřítku výšek 1 : 1 000 až 1 : 500. Kreslí se zejména pro přiváděcí řády a skupinové vodovody a mají za cíl poskytnout přehled o tlakových poměrech.
- Přehledné podélné profily se nekreslí pro vodovodní sítě.
- Kreslí se zde – povrch terénu, přechody silnic a drah, zástavba území (svislým šrafováním plochy odpovídající výšce a rozsahu zástavby
- Kreslí se zde čára hydrodynamického tlaku – tlustou plnou černou čarou
a čára max. hydrostatického tlaku (při plném vodojemu) – tenkou plnou čarou s příslušným popisem a kótou
Podrobný podélný profil
- Kreslí se zpravidla v měřítku 1 : 1 000/ 1 : 100.
- Doporučuje se volit měřítko délek shodné s měřítkem podrobné situace.
- Podélný profil se kreslí černě.
- Staničí se souhlasně se situací, vynášejí se od leva do prava.
- Potrubí vodovodu (niveleta potrubí) – tlustou plnou čarou, na niž se vyznačí armatury, šachty, připojení řadu na jiné řady, vrcholy trasy atd.
Kladečské schéma
- Kladečské schéma se kreslí bez měřítka, jednobarevně černě.
- Trouby, tvarovky, armatury a jiná zařízení se kreslí značkami podle ČSN
Výstavba
Proces výstavby vodovodního potrubí s použitím klasické výkopové technologie s ukládáním potrubí v pažené rýze nebo otevřeném zářezu lze shrnout do následujících dílčích kroků:
- Předběžné směrové vytýčení trasy vodovodu
- Provedení přípravných zemních a ostatních prací
- Podrobné směrové a výškové vytýčení vodovodu
- Provedení hlavních zemních prací, včetně úprav základové spáry (zřízení lože pod potrubí
- Odvoz a ukládání výkopku
- Kladení a montáž vodovodního potrubí a jeho vystrojení podle návrhu v kladečském schématu
- Stavební zabezpečení potrubí realizací všech navržených bloků na potrubí
- Provedení tlakové zkoušky vodovodního potrubí
- Provedení ochranného obsypu a zásypu rýhy
- Konečné terénní úpravy, obnova zpevněných ploch, osazení poklopů a orientačních tabulek
- Proplach a desinfekce potrubí před uvedením do provozu
TNV 75 5402 – Výstavba vodovodního potrubí
Způsob uložení vodovodního potrubí, vycházející z konkrétních podmínek staveniště a požadavků výrobce trub, musí být řešen v projektové dokumentaci.
Zemní práce
Při výstavbě vodovodů se provádějí různé zemní práce. K zemním pracím patří – hloubení rýh a výkopu, přípravné práce na výkopišti (vytyčení podzemních vedení, odstranění překážek / porostů, odvodnění staveniště, rozebírání podkladů komunikací, atd.
Hloubení výkopu
Výkop musí mít tvar a rozměr stanovený projektantem. Konečná úprava dna je v předepsané hloubce a stanoveném sklonu. Způsob provádění výkopu závisí na druhu horniny, na místních poměrech, objemu výkopu, rozměru výkopu a na požadavcích BOZP. Může tedy být ruční (malý rozsah prací nebo v omezeném prostoru), ruční s mechanizovaným nářadím (použití pneumatických nástrojů) a strojní.
Kladení a montáž potrubí
Při kladení potrubí je nutno dodržet stanovený postup pro daný materiál normami a technickými podmínkami výrobce. Výstavba může být v otevřeném výkopu nebo bezvýkopově.
Hrdlové trouby se ukládají hrdly proti sklonu rýhy od jejího nejnižšího místa.
Při použití nekovových trubních materiálu se do zásypu ukládá nad potrubí kovový vodič (AYKY průřezu 2x4 mm2) pro snadné zjišťování polohy potrubí při jeho vytyčení.
Zásady pro manipulaci, skladování a stavbu potrubí
Při skladování a montáži potrubí, tvarovek a armatur musí být dodrženy podmínky
výrobců a důsledně chráněny před vniknutím nečistot a živočichů.
Opěrné kotvení a záchytné bloky potrubí
Při podélném sklonu potrubí větším než 10 % je třeba výpočtem doložit stabilitu potrubí proti posunu. Přitom se musí přihlížet ke geologickým poměrům v místě navrhovaného uložení potrubí.
Zásady pro navrhování bloků jsou stanoveny normou TNV 75 5410 Bloky vodovodních potrubí. Bloky na potrubí mohou být podle funkce a rozmístění – Opěrné bloky, kotevní bloky a záchytné bloky.
Tlaková zkouška, obsyp a zásyp vodovodního potrubí
Každé VP se musí před uvedením do provozu odzkoušet tlakovou zkouškou podle ČSN 75 5911 – Tlakové zkoušky vodovodního a závlahového potrubí.
Po dokončení montáže se provede vizuální prohlídka potrubí, zejména spojů trub a kontrola zajištění stability potrubí – před tlakovou zkouškou.
Obsyp potrubí – kolem potrubí do výšky 20 až 30 cm nad jeho vrcholem. Používá se jemnozrnný materiál (štěrkopísek, nebo písek), může být použitá i vytěžený materiál, pokud je vhodný.
Zásyp rýhy – přijde na obsyp potrubí, musí být správně zhutněn a používá se k zasypání vytěžený materiál.
Kde je požadováno umísťuje se do výkopu nad potrubí označovací výstražná folie.
Po dokončení zásypu je nutno dát komunikaci (chodník či jiný zpevněný povrch) do původního stavu v souladu s PD a osadit poklopy.
Před uvedením do provozu vodovodu je potřeba vodovod propláchnout a desinfikovat.
Dočasně nepoužívané potrubí musí být, z důvodu ochrany spojů, trvale zaplněno vodou.
.