Každé vodovodní potrubí je potřeba před uvedením do provozu podrobit tlakové zkoušce.
Ta má prokázat požadovanou vodotěsnost a ověřit, zda trouby, spoje, tvarovky, armatury a ostatní součásti vodovodu nejsou porušeny. Můžeme tedy říct, že tlakové zkoušky slouží ke kontrole správnosti provedení vodovodních rozvodů.
V případě neprovedení tlakových zkoušek by mohlo dojít k nechtěným ztrátám vody z důvodu skryté poruchy a problematickému fungování vodovodních rozvodů.
Tlaková zkouška na potrubí se provádí podle ČSN 75 5911 (Tlakové zkoušky vodovodního a závlahového potrubí) nebo podle ČSN EN 805 (Vodáresntví - Požadavky na vnější sítě a jejich součásti).
V projektové dokumentaci je určen způsob a průběh provádění tlakové zkoušky a její rozsah.
Podmínky:
Tlaková zkouška se nesmí provádět za vnějších teplot pod 0 ̊C. Potrubí je potřeba ochránit po dobu trvání zkoušky také před přímým slunečním zářením.
Potrubí, které je určeno k dopravě pitné vody se plní vodou, která musí splňovat alespoň mikrobiologické a biologické požadavky na vodu pitnou.
Potrubí se plní od nejnižšího místa po nejvyšší.
Veškeré výkopy se musí s ohledem na bezpečnost osob provádějících zkoušky zajistit proti sesunutí. Trouby musíme očistit od nečistot a překrýt obsypovým materiálem. Pevné kotevní a opěrné prvky musí být konstruovány tak, aby vydržely průběh zkoušky.
Potrubí se zkoušejí přetlakem vody.
Pokud je potrubí pod tlakem, tak se na jeho konci nesmí nikdo zdržovat. Závady na potrubí odstraňujeme až při nulovém přetlaku.
Potrubí se zkouší v celku, popřípadě po jednotlivých zkušebních úsecích.
Máme úsekovou a celkovou tlakovou zkoušku.
Úsekovou tlakovou zkoušku
Délka zkoušeného úseku závisí na místních a výškových poměrech a zkoušeném trubním materiálu, popřípadě na požadavcích v projektové dokumentaci.
Při malých profilech nemají zkoušené úseky překročit délku 500 m v ostatních případech délku 1000 m.
Rozdíl výškových úrovní nivelety potrubí ve zkoušeném úseku namá být větší než 20 m.
Zkouška úseku potrubí se provádí zkušebním přetlakem pz.
- úseková tlaková zkouška se provádí podle použitého trubního materiálu následujícím zkušebním přetlakem:
pz ≥ 1,3 pp max u plastového potrubí
pz ≥ 1,5 pp max u litinového potrubí
pp max - nejvyšší přetlak, určí se dle tlakových poměrů v potrubí. Nesmí překročit hodnoty nejvyššího dovoleného přetlaku potrubí pp max dov.
pp max dov - nejvyšší dovolený přetlak se určí podle norem trubního materiálu, tvarovek a armatur.
Úseková tlaková zkouška je podmínkou pro převzetí daného úseku.
Při úsekové tlakové zkoušce se potrubí obvykle zkouší i s osazenými uzávěry, hydranty a jinými armaturami pokud tyto vyhovují zkušebnímu přetlaku.
Po dokončení montáže vodovodního potrubí se jako první provede vizuální prohlídka potrubí, zejména spojů trub a kontrola zajištění stability potrubí – před tlakovou zkouškou.
Po celou dobu příprav a v průběhu úsekové tlakové zkoušky musí být povrch trub a spoje viditelné. Pokud je ze statických důvodů nutný částečný obsyb a zásyp potrubí, musí spoje trub zůstat volné.
Potrubí se naplní vodou, odvzdušní a až do provádění tlakové zkoušky se udržuje pod přetlakem. Zvyšování přetlaku musí být postupné a odpovídající materiálu potrubí, až do hodnoty zkušebního přetlaku.
K úsekové tlakové zkoušce se po naplnění potrubí vodou může přikročit:
- nejdříve po 3 hodinách u trub litinových (nasákavé spoje a dotvarují se spoje)
- nejdříve po 12 hodinách u potrubí z tub plastových (dotvarují se)
Celková tlaková zkouška
Celková tlaková zkouška se provádí zkušebním přetlakem pz rovným nejvyššímu přetlaku pp max.
Zkouška souvislého provozního celku potrubí vytvořeného spojením úseků potrubí, které již byly samostatně odzkoušené úsekovými tlakovými zkouškami.
Celkovou tlakovou zkouškou se prokazuje, že propojení úseků do souvislého provozního celku jsou provedena kvalitně a že zasypáním dříve zkoušených úseků nedošlo k jejich poškození.
Při celkové tlakové zkoušce se potrubí zkouší kompletní se všemi osazenými tvarovkami a armaturami.
Potrubí musí být odvzdušněné, všechny uzávěry mimo krajních otevřené. Potrubí musí být zasypáno, mimo všech propojení a zařízení, které nebyly zkoušeny úsekovou tlakovou zkouškou.
Postup tlakové zkoušky:
Zkoušený úsek se postupně plní pitnou vodou. Potrubí se plní pomalu od nejnižšího bodu tak, aby nedocházelo k nechtěnému zpětnému proudění. Vzduch se z potrubí v rámci možností zcela odstraní pomocí odvzdušňovacího zařízení.
Tlakoměry se osazují zpravidla na koncích a na nejnižším místě zkušebního úseku.
Pokud je ve výkopu podzemní nebo jiná voda, musí se z výkopu odvádět.
Vyhodnocení tlakové zkoušky pevnosti a vodotěsnosti:
celkové - vodovodní potrubí vyhoví z hlediska pevnosti a vodotěsnosti zkoušce, pokud po 8 hodinách neklesne přetlak pod hodnotu 0,9 provozního přetlaku pp max (nejčastěji hodnota 0,6 MPa).
úsekové - potrubí vyhovuje z hlediska pevnosti a vodotěsnosti zkoušce, pokud pokles zkušebního přetlaku pz za posledních 15 min není větší než 0,02 MPa.
Po dobu zkoušky nesmí být zjistitelný viditelný únik vody.
Po provedení tlakové zkoušky bude dále dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. proveden bakteriologický rozbor vody. Následně budou na vybudovaný vodovod napojený vodovodní přípojky. O provedené tlakové zkoušce se vyhotoví zápis, a to i v případě neúspěšnosti. (Vzor zápisu je uveden v příloze C normy 75 5911).
Rozlišujeme:
- provádění zkoušek vnějších (veřejných) vodovodních rozvodů
- provádění zkoušek vnitřních vodovodních rozvodů
Rozlišujeme dvě základní zkušební metody:
- Metodu úniku vody
- Metodu poklesem přetlaku
Metoda úniku vody
Měření uniklého objemu - zjistí se uniklý objem vody.
Měření načerpaného objemu - po dobu trvání zkoušky se změří a zaznamená objem vody, který je nutné do systému dočerpat, aby byl udržen zkušební přetlak rozvodné sítě (STP) po celou dobu zkoušky.
Metoda poklesu přetlaku
- V potrubí zvyšujeme přetlak až do dosažení zkušebního přetlaku rozvodné sítě (STP).
- viz. vyhodnocení tlakové zkoušky.
V případě, že pokles nebude odpovídat požadovaným hodnotám či se na vodovodu projeví porucha, musí se problém odstranit a tlaková zkouška se provede znovu, dokud pokles neodpovídá požadované hodnotě. OPAKOVAT
Vnitřní vodovod
Na vnitřním vodovodu se musí před napojením na veřejný vodovod či vlastní zdroj vody provést kontrola a tlaková zkouška. Tlakovou zkoušku je možné provádět po částech. Tuto zkoušku provádí kvalifikovaná osoba.
Vnitřní vodovody určené pro rozvod vody k lidské spotřebě musí být plněny pouze pitnou vodou.
Zkoušení vnitřního vodovodu provádíme ve fázích:
- prohlídka potrubí;
- tlaková zkouška potrubí;
Prohlídka potrubí
Prohlídkou potrubí se kontroluje správnost provedení vodovodních rozvodů podle projektové dokumentace. Kontroluje se dodržení požadavků kladených stavebním úřadem a správnost provedení s ohledem na hygienické a technické normy.
Při prohlídce musí být potrubí a armatury nezakryté.
Závady, které byly při prohlídce zjištěny, musí být odstraněny před tlakovou zkouškou potrubí. O prohlídce se provede zápis do protokolu.
Tlaková zkouška potrubí
Tlakovou zkoušku potrubí provádíme po prohlídce potrubí, před montáží příslušenství, zařizovacích předmětů a zařízení. Před tlakovou zkouškou je potřeba celou soustavu propláchnout vodou. Potrubí musí být při zkoušce nezakryté, překryjí se pouze trouby se spoji, které nejsou schopny sami přenášet osové síly vyvolané vnitřním přetlakem. Přístupné se ponechají pouze spoje. Následně se zkoušený úsek potrubí odvzdušní a napustí vodou o nejvyšším provozním přetlaku.
O tlakové zkoušce musí být sepsán protokol o tlakové zkoušce potrubí, což je podrobný a úplný záznam o provedení zkoušky.